8:00 - 19:00
Графік роботи Пн. - Пт.

Працевлаштування іноземців. Порядок отримання дозволу та посвідки.

Конституція України стверджує, що іноземні особи та особи, які не мають громадянства і перебувають на території України законним чином, користуються такими ж правами та свободами, несуть ті ж обов’язки, що громадяни України.
Кодекс Законів про Працю України (КЗпП) наголошує, що трудові відносини між іноземцями, які працюють в організаціях, установах, підприємствах України врегульовані українським законодавством, де здійснене належне працевлаштування іноземця і міжнародним договором. Особа без громадянства чи іноземець, що постійно проживає на території України має повне право працювати та займатися трудовою діяльністю у тому  порядку, який встановлено для українських громадян.

Основним документом, який підтверджує повне право особи без громадянства або іноземця на проживання в Україні є посвідка на постійне проживання.

Дозвіл на застосування праці іноземця

Проте прийняти на роботу можуть далеко не всі підприємства та установи. Якщо інше не передбачається e міжнародному договорі України, згідно із ст..8 Законом  «Про зайнятість населення» роботодавець має повне право на використання праці іноземців або осіб без громадянства лише за наявності спеціального дозволу на використання праці іноземних осіб, який видається місцевою службою зайнятості тимчасово, і, звичайно, на умовах трудового договору. Даний дозвіл надасть право використовувати працю конкретної особи-іноземця на певній посаді чи робочому місці.

Щоб отримати дозвіл необхідно подати до центру зайнятості такі документи:

  • заява;
  • копія паспорта іноземця з українським перекладом, який засвідчується в законодавчому порядку;
  • копії документів про кваліфікацію, освіту іноземця;
  • фотокартки (2 шт розміром 3,5х4,5 см);
  • документ (довідка) лікувально-профілактичного закладу про відсутність хвороб, вказаних в переліку МОЗ – наркоманію, алкоголізм, токсикоманію, тощо;
  • довідку від роботодавця про те, що посада, на яку претендує іноземець, не потребує допуску до держтаємниці та належністю до громадянства України. Якщо у роботодавця існує режимно-секретний орган, у довідці повинен бути підпис керуючого таким органом;
  • довідку з країни походження (перебування) про відсутність стосовно іноземця кримінального провадження та відбування покарання за скоєння злочину;
  • довідку УМВС про відсутність кримінального провадження стосовно іноземця та відбування покарання за скоєння злочину.

Усі документи, що складені іноземною мовою, які подаються до центру зайнятості, повинні бути з українським перекладом, засвідчені у законодавчому порядку та легалізовані в Міністерстві Внутрішніх Справ.

Розгляд чи продовження терміну дії заяви про надання дозволу є платними – з роботодавця стягується оплата, що дорівнює розміру чотирьох мінімальних заробітних плат. Оплату потрібно здійснити протягом 10 робочих дні з моменту отримання рішення на видачу дозволу. Рішення надсилається з повідомленням про отримання, Укрпоштою. У разі несплати коштів дане рішення скасовується. З дня зарахування коштів дозвіл видається територіальним органом Фонду на протязі трьох робочих днів.

Даний дозвіл на використання праці іноземних осіб, зазвичай, видається на строк до одного календарного року, проте, за необхідності, термін продовжується у разі, якщо роботодавець не пізніше, ніж за місяць до кінця терміну дії звернеться до територіального органу – центру зайнятості.

Посвідка на тимчасове проживання

Дозвіл на використання праці іноземців є підставою видачі їм візи належного типу, оформлення посвідки на тимчасове проживання та для реєстрації їх тимчасового місця проживання на період дії такого дозволу. Для цього роботодавець подає конкретній іноземній особі засвідчені в належному порядку ксерокопії дозволу та надсилає українській консульській установі за місцем проживання іноземної особи для оформлення візи для в’їзду його до України, і також для органу міграційної служби, щоб оформити реєстрацію місця тимчасового проживання іноземної особи на території України.

Після того, як іноземна особа отримала дозвіл, необхідно надати до Державної міграційної служби документи для отримання посвідки, а саме:

  • заява встановленого зразка;
  • паспорт чи інший документ, що засвідчує особу без громадянства;
  • законодавчо засвідчений переклад на українську мову сторінок паспорта чи документа, що засвідчує особу без громадянства;
  • поліс про медичне страхування;
  • копію довідки ідентифікаційного коду (у разі наявності);
  • дозвіл з центру зайнятості на використання праці іноземних осіб, осіб без громадянства та копію (оригінал повертається після пред’явлення);
  • квитанцію про сплату держмита та документ, який підтверджує пільги (при наявності);
  • подання (клопотання) роботодавця (органа, що приймає іноземця) та зобов’язання повідомити підрозділ Міграційної служби або ж територіального органу за місцем оформлення посвідки та центр зайнятості про припинення або дострокове розірвання трудового договору з іноземцем чи особою без громадянства;
  • чотири фото розміром 3,5х4,5 на  матовому папері.

Установлено термін, встановлений територіальним органом Державної Міграційної служби, протягом якого розглядається заява на отримання посвідки, а саме 15 робочих днів з дня прийняття усіх необхідних документів від іноземної особи або особи без громадянства. Посвідка дійсна до одного року з можливістю її продовження.