Вручення повісток за місцем роботи

Вручення повісток залишається одним з гострих і найбільш обговорюваних питань як для військкоматів так і роботодавців. Зараз військові комісаріати констатують, що багато військовозобов'язані та призовники ухиляються від призову, навмисно не приймають повістки, змінюють адресу проживання або просто роблять вигляд, що відсутні під час візитів представників військових комісаріатів. Реагуючи на ситуацію, що склалася, військові комісаріати прийняли рішення вручати повістки за місцем роботи таких осіб. Як наслідок, керівники суб'єктів господарювання почали отримувати масові повістки на своїх працівників.

Слід зазначити, що врученню повісток, як правило, передує отримання листів від військових комісаріатів, адресованих керівнику з проханням надати списки працівників призовного віку. Як відомо, Указом Президента України від 14.01.2015р. № 15/2015 оголошена часткова мобілізація. Відповідно, підприємства/установи/організації зобов'язані надавати органам державної влади, іншим державним органам та органам місцевого самоврядування інформацію, необхідну для проведення мобілізаційних заходів (абз. 14 ч. 1 ст. 21 Закону "Про мобілізацію і мобілізаційну підготовку" від 21.10. 1993 № 3543-XII).

Таким чином, надання інформації у відповідь на зазначені листи для роботодавців є обов'язковим.

Відзначимо, що строки надання такої інформації в Законі України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" відсутні. У той же час, термін для відповіді, як правило, зазначений у самому запиті. Як наслідок, ми рекомендуємо відповісти протягом зазначеного терміну, щоб не потрапити під адміністративну відповідальність за порушення законодавства про оборону, мобілізаційної підготовки та мобілізації, передбачену ст. 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП). Зауважимо, що суб'єктами відповідальності в розумінні цієї статті є посадові особи підприємства.
Слід зазначити, що відповідальність за невиконання своїх обов'язків щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації несуть керівники та інші посадові особи підприємств, установ і організацій незалежно від підпорядкування і форм власності, винні у порушенні законодавства з питань мобілізаційної підготовки та мобілізації, законодавства про військовий обов'язок і військову службу (ст. 26 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", ст. 42 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу").

Крім того, звертаємо Вашу увагу, що керівники суб'єктів господарювання зобов'язані вести персональний облік військовозобов'язаних і призовників за місцем їх роботи (ч. 4 ст. 34 ЗУ "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03. 1992 № 2232-XII).
Так, приймаючи на роботу співробітників, відділ кадрів питає у них документи з військового обліку, а саме: у військовозобов'язаних - військові квитки або тимчасові посвідчення, а у призовників - посвідчення про приписку до призовних дільниць.
Зауважимо, що взяття на роботу військовозобов'язаних і призовників, які не перебувають на військовому обліку за місцем проживання, заборонено. У разі виявлення таких дій керівник або посадові особи підприємства, які прийняли такого працівника на роботу, притягуються до адміністративної відповідальності у вигляді накладення штрафу в розмірі від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 17 до 51 грн.) (Ст. 211-3 КУпАП).

Звертаємо також Вашу увагу, що роботодавець зобов'язаний у семиденний строк повідомляти у військові комісаріати про всіх військовозобов'язаних і призовників, прийнятих ним на роботу або звільнених (абз. 3 п. 3.4 Інструкції з організації ведення військового обліку військовозобов'язаних і призовників в органах місцевого самоврядування, на підприємствах , в установах, організаціях та навчальних закладах, затвердженої наказом Міноборони від 15.12.2010 р .. № 660, далі - Інструкція № 660).

Персональний облік військовозобов'язаних і призовників на підприємствах здійснюється шляхом внесення відомостей про військовий облік в особисту картку працівника типової форми № П-2.
Страницы: 1 2