Порядок огляду водія на стан сп'яніння та його підстави

Відповідно до вимог статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення особи, що керують транспортними засобами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
Інструкцією "Про виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції", затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України від 09.09.2009р. №400/666, передбачено, що ознаками алкогольного сп'яніння є:
- запах алкоголю з порожнини рота;
- порушення координації рухів;
- порушення мови;
- виражене тремтіння пальців рук;
- різка зміна забарвлення шкірних покривів особи;
- поведінка, що не відповідає обстановці.
 
Ознаками наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, є:
- наявність одного або декількох ознак стану алкогольного сп'яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота);
- звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло;
- сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови;
- почервоніння обличчя або неприродна блідість.
 
Також ст. 266 КУпАП визначено, що огляд водія на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, проводиться з використанням спеціальних технічних засобів працівником міліції у присутності двох свідків. Тому проведення такого огляду методом "дихніть у трубочку" не є оглядом і може пояснюватися тільки нездоровою фантазією інспектора. Для проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння водія ТЗ використовуються спеціальні технічні засоби, які мають, зокрема, свідоцтво про державну реєстрацію та свідоцтво про повірку, які  на вимогу водія повинні бути пред'явлені інспектором. У разі незгоди водія на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, працівником міліції з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами, то такий огляд повинен проводитись в закладах охорони здоров'я, який повинен бути здійсненийне пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його проведення.
 

У випадку, коли інспектор в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, в якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду, то слід бути уважним і не давати інспектору ДАІ ввести себе в оману і під виглядом фіксації вашої відмови від проходження огляду на місці зупинки скласти протокол про те, що ви відмовилися від проходження огляду взагалі.
 
 
Перелік технічних засобів, які можуть використовуватися працівниками ДАІ для проведення огляду водіїв на стан сп’яніння:
- газоаналізатор “AlcoQuant 6020″;
- газоаналізатор “Alcotest 6510″;
- газоаналізатор “Alcotest 6810″;
- газоаналізатор “Alcotest 7410 Plus com”;
- прилад спеціалізований визначення концентрації парів етанолу в повітрі, що видихається, “Алконт 01″.